3 boyutlu ölçümlendirme sonucu veya herhangi bir ölçüm cihazından alınan nokta bulutu veya STL datanın CAD modeli ile karşılaştırılması, oluşan farklılıkların raporlanmasıyla kalite kontrol hizmeti ( Kalite Kontrol 3d) verilmektedir. Özellikle serbest formlu parçaların ölçüsel kalite kontrolünde CAD modelleme referansı alınarak yapılacak olan raporlamalarda kullanılmaktadır. CMM sistemlerinde formlu yüzeylerin ölçümlendirilmesinde yaşanan hassasiyet ve zaman kaybı optik tarama ile çok hızlı ve hassas bir şekilde aşılmaktadır.

Kalite Kontrol Hizmeti

CAD model ile ölçüm datasının aynı referansa taşınması için farklı yöntemler kullanılabilir. En çok kullanılan yöntemlerden ilki “referans çakıştırmadır”. Bu yöntemde ürünün, aparatın veya kalıbın CAD datasındaki ve ölçülen nokta bulutundaki referans oluşturan düzlem, vektör ve nokta yardımı ile iki veri üst üste çakıştırılır. Diğer bir yöntemse en uygun çakıştırmadır. “Best Fit” olarak adlandırılan yerleştirmeyle nokta bulutu CAD data coordinatlarına en uygun geometrik şekilde otomatik olarak çakıştırılmaktadır. Sonuç raporu grafik resimler ve tablolar halinde müşterilere teslim edilmektedir.

Fikstür Kontrol ve Montaj Kontrol

Özellikle Fisktür gibi karmaşık geometrilerin 3 boyutlu ölçülüp tasarım datası ile kontrol edilmesi için 3 boyutlu tarama yöntemi en uygun yöntemdir. Bu yöntem ile montajlı ürünlerin montaj kalite kontrol kontrolleri de yapılabilmektedir.

#Kalite Kontrol, # #3b ölçüm, #Optik Tarama, #Lazer Tarama, #Kallite kontrol raporu, #3d kalite kontrol, #kalite raporu, #ürün 3d kontrol, #form kontrolu, #3b analiz, #Geometrik kontrol, #Hassas ölçüm, #cad data kontrolu, #STL CAD karşılaştırma, #yüzey kontrolu, #küçük parça kalite kontrol, #büyük parça kalite kontrol, #küçük parça ölçüm, #büyük parça ölçüm, #kaynak kontrol, #Montaj kontrol, #fisktür kontrol, #fisktür ölçüm, #fisktor kalite kontrol, #Kalıp kalite kontrol, #montaj kalite kontrol